Dokładnie za miesiąc – 5 czerwca – ósmy raz w Szamotułach wyląduje UFO Uliczny Festiwal Osobliwości J – Siłą naszego festiwalu są żywe rzeźby, bo to głównie tej dziedzinie sztuki nasza impreza jest dedykowana. Planując 10 lat temu festiwal od początku chciałem, aby żywe rzeźby tworzyły to barwne wydarzenie. Wtedy w Polsce nie było jeszcze festiwalu o takim profilu. Dzisiaj UFO to rozpoznawalna marka, gdzie przed wspaniałą publicznością prezentują się statuy z całego świata – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
Przypomnijmy, że tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w nowej lokalizacji, czyli w Parku Zamkowym oraz na terenie wokół zamku Górków. Będzie to miało wpływ na artystyczny wymiar festiwalu. – Żywe rzeźby będą nawiązywać głównie do przyrody, natury, Matki Ziemi oraz historii – tłumaczy Piotr Michalak.
Pięknym tego przykładem będzie akt stworzony przez matkę z córką Monika Houtzager van de Ree i Amber Houtzager z teatru Beeldig Amber w Holandii. Młodziutka Amber zaprezentowała nam się kilka lat temu jako wspaniała lodziarka. Teraz wraz z mamą wcielą się w osobliwe postacie wykonane z drewna.