12 lipca – poniedziałek  |  13 lipca – wtorek  |  14 lipca – środa

9.00-15.00 – ŻYWA RZEŹBA na UFO Uliczny Festiwal Osobliwości 2022 (cykl 3 dni)

Możecie być częścią najbardziej spektakularnej imprezy w powiecie szamotulskim, czyli festiwalu artystów ulicznych „UFO Uliczny Festiwal Osobliwości”. Pragniemy aby podczas kolejnej edycji festiwalu 5 czerwca 2022 roku wystąpiła młodzież z Szamotuł! Dlatego już teraz czas się do tego przygotować. Chcemy abyście stworzyli wspólnie żywą rzeźbę. Pomogą wam w tym niecodzienni artyści podczas warsztatów, które odbędą się od 12 do 15 lipca tego roku. Rafał Śpiewak poprowadzi z wami warsztaty z tworzenia kostiumu, a Katarzyna Wróbel warsztaty z pantomimy. Wspólnie wybierzemy postaci jakie chcielibyście wykreować. Efektem tych działań będzie wasz występ podczas międzynarodowego festiwalu. Prosimy o zgłoszenia do 25 czerwca. 28 czerwca spotkamy się z wami, aby wybrać docelową grupę 3-4 osób. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia. Teraz stworzymy waszą żywą rzeźbę i nauczymy podstaw aktorskiej kreacji, a w przyszłym roku pomożemy wam się przygotować krótko przed festiwalem. Do dzieła! To może być wasza życiowa przygoda i bardzo cenne doświadczenie.

Wiek: od 14 do 20 lat.

Koszt: bezpłatnie.

Miejsce: ośrodek kultury.

 

  1. Warsztaty tworzenia KOSTIUMU I POSTACI

dzień 1. Przygotowanie inspiracji. Wprowadzenie do wizji, przymiarki, dopasowanie kształtów. Wykorzystanie zgromadzonych materiałów do możliwości i czasu. Obszywanie, klejenie dodatków.

dzień 2. Dalsze szycie, dostrajanie detali. Malowanie kostiumów i dodatków.

dzień 3. Sprawdzenie kształtów. Przymiarki, zmiany i malowanie finalne.

Prowadzący: Rafał Śpiewak – aktor, performer, twórca kostiumów, wokalista, założyciel teatru Vincent Grotesque. Kultowa postać w Polsce wśród artystów tworzących żywe rzeźby. Jedna z barwniejszych i najbardziej szalonych postaci naszego festiwalu. Bywa mroczny, nieprzewidywalny i zaskakujący. Zasłynął z postaci Diabła z Krakowa ale na festiwalu w Szamotułach wystąpił także jako Kapelusznik, Śpiewak Grotesque, PostHuman, Vincent Krawiec i Pink is Bad. Trzykrotny zwycięzca plebiscytu publiczności naszego UFO festiwalu.


   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Warsztaty pantomimy CIAŁO I EMOCJE

dzień 1. Zapoznanie się z uczestnikami, wprowadzenie w warsztat. Ćwiczenia zwiększające świadomość ciała: budowanie skupienia, praca z oddechem, praca z zakresem oraz plastyką ruchu – kontra ruch, kontra punkt, ruch organiczny, podstawy ruchu scenicznego i prezentacji aktora. Wyrażanie/komunikowanie emocji poprzez ciało i ruch.

Budowanie komunikatu za pomocą mowy ciała. Nauka prostych iluzji pantomimicznych (ściana, piłka, lina). Kreatywność w ruchu – budowanie prostych choreografii. Oswojenie z sytuacją występu – prezentacje fragmentów choreografii w grupie. Burza mózgów – szukanie pomysłów na własną postać/żywą rzeźbę

dzień 2. Przypomnienie technik. Techniki budowania postaci w teatrze pantomimy. Tiki, odruchy charakterystyczne dla postaci (eksperymenty z mikro-ruchami mięśni twarzy, dłoni, nóg, szukamy charakterystycznych gestów). Praca z rekwizytem. Identyfikacja (tworzenie relacji z rekwizytem/otoczeniem poprzez pracę z ciałem). Budowanie kontaktu z widzem. Praca w ruchu nad wybranymi przez uczestników postaciami/ żywymi rzeźbami. Podsumowanie zajęć, wprowadzenie w tematykę trzeciego dnia warsztatów.

dzień 3. Krótkie przypomnienie poznanych technik. Przygotowanie ciała i umysłu do sytuacji występu w przestrzeni publicznej. Przygotowanie pomysłu/tematu działania ruchowego przez uczestników (z użyciem elementów kostiumów i/lub rekwizytów/charakteryzacji) –  improwizacja/prezentacja w przestrzeni publicznej. Omówienie/podzielenie się wrażeniami, przemyśleniami z doświadczenia. Praca własna – zastosowanie zdobytego doświadczenia do ulepszenia własnego pomysłu na żywą rzeźbę. Omówienie warsztatów, zakończenie.

Prowadząca: Katarzyna Wróbel – aktorka pantomimy, performerka, pedagog. Od 12 lat współtworzy spektakle pantomimy, teatru fizycznego i edukacji kulturalnej. Założycielka Fundacji Sztuka Ciała. Prowadzi zajęcia teatralne w warszawskich przedszkolach, szkołach i domach kultury. Doceniana przez jury Warszawskiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „Asteriada“ (2 miejsce) oraz Festiwalu Teatralnego dla Przedszkolaków „Lalka i ja“ (wyróżnienie ‘2015 i 2017). W 2006-13 aktorka Teatru Pantomimy Mimo oraz adeptka studia pantomimy Bartłomieja Ostapczuka w Teatrze Dramatycznym. Szkoliła się u Gregga Goldstona, Radima Vizvary, Mirenki Cechovej, Wolframa von Bodeckera, Alexandra Neandra, Antona Adasinsky’ego, Eweliny Ciszewskiej, czy aktorów Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W Szamotułach wystąpiła jako żywa rzeźba Mechaniczna Dziewczyna oraz Q.