Pracujemy jak mróweczki, dopinamy szczegóły, bo festiwal już za trzy miesiące. Tymczasem spojrzenie widza i naukowca na ubiegłoroczną edycję.

 

POTĘGA LUDZKIEGO UMYSŁU NA ULICACH STAREGO MIASTA W SZAMOTUŁACH

Czy pierwsze spotkanie z UFO może szokować? Z pewnością! Czy spotkania z UFO należy się obawiać? Absolutnie nie! 5 czerwca 2016 roku już czwarta edycja Ulicznego Festiwalu Osobliwości udowodniła, że ulica – niekoniecznie dużego, obleganego przez turystów miasta – może być przestrzenią spotkań z zagranicznymi artystami różnorodnych dziedzin sztuki: aktorów, performerów przedstawiających fire show, muzyków czy cyklistów. Najbardziej osobliwymi spośród wszystkich zaproszonych gości tradycyjnie są żywe rzeźby – będące znakiem rozpoznawczym już od pierwszej edycji imprezy. Nieruchome postaci, ożywające na krótkie chwile, opowiadają historie poprzez ciszę, statykę, skupione spojrzenia, subtelne gesty i uśmiechy skryte pod makijażem.

Temat przewodni tegorocznej edycji skłaniał do refleksji nad potęgą ludzkiego umysłu: odkryć, wynalazków i odważnych dokonań. Uliczna publiczność, poza obejrzeniem żywych rzeźb, mogła zrobić z nimi zdjęcia, wejść w krótkie interakcje, zgłębić wiedzę na temat przedstawianych postaci, a także zagłosować na najciekawszą z nich. Spośród dziewiętnastu rywalizujących ze sobą performerów, znaleźli się przedstawiciele: Holandii, Polski, Portugalii, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

Holenderski performer Elejan van der Velde wcielający się w postać dystyngowanego, staromodnego fotografa, rozśmieszał publiczność, odzwierciedlając wizerunek poszczególnych osób poprzez oddanie ich charakteru dawnymi zdjęciami. Brytyjka Carrie Lovatt-Isnard, przestawiająca słynną pilotkę Amelię Earhart, zaczepiała publiczność intrygującymi spojrzeniami. Słowacka grupa „Big Names” odtworzyła postaci będące współcześnie ikonami popkultury (wraz z demaskującymi ich atrybutami), których uczestnicy Festiwalu bez trudu rozpoznawali: Coco Chanel, Walta Disneya czy Steve’a Jobsa. Polskich zasłużonych reprezentowali: Izabela Walkowiak-Radcliffe, wcielająca się w postać Marii Curie-Skłodowskiej oraz Hubert Żórawski, prezentujący postać związaną z Szamotułami – wielkopolskiego powstańca Maksymiliana Ciężkiego. Charakterem prowokującym do rozmyślań nad postępem technologicznym i ideą cyber-człowieka – człowieka przyszłości – był kreowany przez Rafała Śpiewaka „PostHuman”.

W absolutny zachwyt wprawił szamotulan portugalski duet: kilkukrotny rekordzista Guinnessa Antonio Gomes dos Santos wraz z Guilherme De Campos Ferreira, prezentujący wspólnie projekt zatytułowany „Living Statues Dj’s”. To właśnie Portugalczycy zwyciężyli w głosowaniu na najciekawszą żywą rzeźbę. Ich statyczne pozy, w akompaniamencie miksowanej przez Antonio muzyki, przy której naprawdę trudno było zmusić się do pozostania w bezruchu, wzbudzały podziw i fascynację podrygującej publiczności. Poza konkurencją żywych rzeźb, na wyróżnienie zasłużyły fantastyczne i pełne emocji występy: Michele Fois oraz Oli Muchin – artyści skradli uwagę i serca publiczności aż do ostatnich chwil swoich spektakli.

Na koniec chciałabym podzielić się moimi wrażeniami z zakulisowych przygotowań: artyści oczarowywali charyzmą, profesjonalizmem, dopracowaniem detali oraz fantastycznymi kostiumami, zaś wolontariusze i organizatorzy byli cichymi bohaterami całego wydarzenia (na zakończenie Festiwalu zasłużenie zaproszeni na scenę). Gdyby nie ich serdeczność, zaangażowanie, obecność i współpraca, nie byłoby tak sprawnej organizacji i wspaniałej atmosfery! Zachwyt zaproszonych do udziału w UFO gości, wzbudziły wręczone im na pamiątkę recyklingowe miniaturki przedstawianych przez nich nieruchomych postaci, które własnoręcznie wykonał Robert Borek Borowski.

IV edycja szamotulskiego Ulicznego Festiwalu Osobliwości była imprezą zaskakującą rozmachem jak na tę niewielką wielkopolską miejscowość, mającą zaledwie dziewiętnaście tysięcy mieszkańców. Kogo jeszcze w Szamotułach nie było lub kto (co gorsza!) o Festiwalu dotychczas nie słyszał, koniecznie powinien nadrobić nieobecność w przyszłym roku. Obserwując tempo rozwoju imprezy, kolejne pozytywne zaskoczenie jest gwarantowane!

mgr Marta Połeć

Kierownik projektu badawczego pt.:

„Etnografia nieformalnej organizacji artystów ulicznych w Polsce”

Uniwersytet Jagielloński

Kraków, 18.06.2016

Praca naukowa finansowana ze środków budżetowych na naukę w latach 2014-2018 jako projekt badawczy w ramach programu pod nazwą „Diamentowy Grant”.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 91 92 93 94 95 96 97 98 99 991 992 993 994 995 996